18 May 2007 by admin / No Comments
Kilka lat temu wydawało się, że Linux szturmem zdobędzie świat. Faktycznie, jego popularność wymknęła się poza ramy wszystkich wcześniejszych przewidywań, aczkolwiek Linux nie zagroził stabilnej pozycji Windows w kategorii systemów dla komputerów domowych. Co nie znaczy, że programiści spod sztandaru pingwina złożyli broń. Wręcz przeciwnie, jeszcze bardziej zmobilizowali siły by prześcignąć Windows nie tylko pod względem stabilności, ale także funkcjonalności.
Dystrybucja Red Hat 8 spokojnie mogłaby konkurować z Windows o tytuł „najładniejszego systemu operacyjnego”. Ale nie o piękno tutaj idzie. Dla wielu użytkowników dużo większe znaczenie ma cenowe zestawienie obu konkurentów. W tej kategorii bezsprzecznie zwycięża Linux.
Wydanie „Red Hat Linux 8″, do którego okładki przyklejono koperty z trzema płytkami zawierającymi pełen pakiet Red Hat, traktuję bardziej jako system i obszerną doń instrukcję. Instrukcję wszakże szalenie obszerną (ponad 330 stron), jednak cały czas tylko instrukcję. Sądzę, że podobnie podejdzie do sprawy pokaźna część klientów, dla których kalkulacja 50 zł za pełnowartościowy OS plus porządny po nim przewodnik wypada bardzo przystępnie.
No ale nie ujmujmy znaczenia książce. Oprócz dokładnego objaśnienia zasad instalacji Red Hata, autor oprowadza nas po interfejsie dystrybucji, pokazuje przydatne narzędzia konfiguracyjne (i tu rzecz jasna duży nacisk kładzie na ustawienia sieciowe). Zapoznaje nas także z pakietem OpenOffice.org – darmowym odpowiednikiem MS Office. Warto w tym miejscu dodać, że całość pakietu OO.org również znajdziemy na dołączonych do książki krążkach i podobnie jak cały system są one w sporej części spolonizowane.
Kończąc dodam, iż niemal czwartą część publikacji poświęcono tematowi konfiguracji serwerów internetowych – dokładnie temu samemu zagadnieniu, jakie podejmuje przedstawiana wyżej inna pozycja z cyklu „Po prostu” (choć nie w takim stopniu).
Continue Reading